DoporučujemeZaložit web nebo e-shop
 

od Hradební věže

Teddy králíčci informace k chovu

Teddy králíčky jsem si vlastně pořídila v roce 2009 a to jak jsem již v úvodu zmínila pro Terezku. Touto cestou bych chtěla poděkovat Karin Kučerové za Jonáška a Cipíska z Náchodska, Jarmile Podzemské za Charlotu Acro Teddys, Lence Malé za Barušku Berušku Malá zoo a Janě Vávrové za Adelaidu a Feliciana.

Také děkuji za rady k chovu.

Péče o králíčího mazlíka: 

V prvé řadě než si králíčka nebo jakékoliv jiné zvířatko pořídite, zvažte zda budete mít dostatek času na jeho péči, čas na jeho hraní a v poslední míře i dost finančních prostředků na veterinu a kvalitní krmení. Také je nutné si zjistit zda někdo z čelenů rodiny  není alergický na zvířecí srst nebo např. na seno a podobně. Králíček se může při dobré péči dožít vysokého věku.

Pár rad do začátku: 

1. Bydlení: pro králíčka aspoň co mám já vyzkoušeno je nejlepší klec o rozměru 1 m, klece o velikosti 70-80 cm nestačí, pokud králíček bude mít velkou volnost pak ano. Pokud nemá možnost se během dne několikrát proběhnout pak volte klec o rozměru 1 m a více. Klec umístíme na světlé místo, ne na slunné místo nebo v blízkosti topení a rovněž ne do průvanu.

2. Vybavení klece:

Na podlahu je vhodné dát kobereček nebo jako mě se osvědčily koupelnové rohožky z Ikeii / sice bílé barvičky - oválné/ cenově dostupné, dají se bez problému vyprat.

Do rohu je možné dát záchůdek pro králíčky s podestýlkou, nejlepé lisové dřevěné peletky, nejlépe zahraniční výroby - bohužel tuzemské se mi neosvědčily, je z nich cítit chemie a pořádně moč a výkaly nevsáknou jako zahraniční např. Cast Best Univerzál. Vyzkoušela jsem  podetýlku české výroby Asan, velice se osvědčila a všem mohu jen doporučit.

   

Do vybavení klece patří i dřevěný domeček / umělohmotný moc králíčky nezaujal /dostatečně velký a také napáječka o velikosti 250 - 500 ml, seníček a miska na krmení z kameniny nebo z porcelánu.

K vybavení patří i přepravka, na trhu je velké množství od různých výrobců i za přijatelné ceny. Přepravka je vhodná k přepravě k veterináři a nebo pokud králíček bude s námi i cestovat. Určitě se vyplatí a dporučuji.

  

3. Krmení: 

Králíček musí mít každý den čístou vodu, do které je vhodné přidávat Acidomid K. Co se týče krmení, králíčkům dávám granulované směsky zn. Prestige nebo i jiné dle aktuálnosti zvířate. Vždy si vybírám kvalitní krmení. Základem jídelníčku je však seno, které nesmí v žádném případě chybět. Na obrušovaní zoubků, dávám suchý chléb, nebo je možné i zakoupit různé výrobky / plněné válce, větvičky, dřívka aj. / pro obrušování zoubků a zároveň má králíček postaráno i o zábavu. Občas je dobré i dát kus jablíčka nebo mrkvičky. Pozor na jedovaté květiny, moukrou trávu / tou nekrmím / na ovoce a zeleninu, která nadýmá a králíčkovi tak způsobí problém.

   

4. Péče o srst a drápky

Králička co nejčastěji vyčesávám, aby nevznikaly cucky, bohužel i tak občas musím něco odstřihnout. Používám kartáč a hřeben, ale stále hledám lepší.

 

Drápky se stříhají dle růstu drápků, musíme ovšem dávat pozor, abychom nenastřihly cévku, pokud si s tím nevíme rady necháme to raději na veterináři.

 

Pokud se náhodou stane, že máme nějaké vnější parazity jako dravčík, je dobré použít na vystříkání klecí a i zvířat Eko Arpalit, ale vždy po poradě s veterinářem. Bohužel i mě se to přihodilo a dotáhla jsem si to údajně dle sdělení veterináře peletkami nebo senem.

 

 

 

 

 

 

 Odkazy na doporučené weby - obchůdky a informace ke králíčkům:

www.kralici.cz          - webové stránky vše o chovu, strvě a rozmnožování

www.1teddy.cz          - obchůdek pro králíčky- velmi doporučuji

www.zoo-kuryr.cz     - přepravní služba - velmi doporučuji